Żyworódka – właściwości, zastosowanie

Ludzie korzystają z wielu różnych roślin, które mają zbawienny wpływ na stan zdrowia i samopoczucie. Dzięki naturalnym składnikom, można mieć pewność, że nie pojawią się żadne problemy związane z ewentualnymi skutkami ubocznymi, a działanie takich roślin jest bardzo skuteczne i korzystne dla ludzkiego organizmu.

Jednym z ciekawszych przykładów roślin posiadających właściwości lecznicze jest żyworódka pierzasta. Ta roślina pod wieloma względami przypomina aloes. Zapewnia ona skuteczne i bezpieczne działanie oraz charakteryzuje się możliwością zastosowania zewnętrznego oraz wewnętrznego. Roślina ta jest w stanie zwalczać bakterie, wirusy i grzyby, a także działa regenerująco i przeciwzapalnie. Sama hodowla nie jest skomplikowana, ale należy pamiętać o nietypowym sposobie rozmnażania się żyworódki (rozmnóżki pojawiające się na brzegu liścia po jego odłamaniu i ułożeniu na podłożu). Ważne jest też prawidłowe nawożenie oraz zapewnienie roślinie odpoczynku w porze zimowej.

Najważniejsze właściwości rośliny

Żyworódka pierzasta posiada silne właściwości lecznicze i jest silniejsza od aloesu. Można ją stosować zewnętrznie i wewnętrznie w formie liści, soku, nalewki spirytusowej, maści, kropli, itp.

  • Świeże liście: można je przykładać bezpośrednio do skóry dotkniętej chorobą po uprzednim odcięciu liścia i zdjęciu z niego błonki. Następnie przyłożony liść należy zabezpieczyć bandażem albo plastrem. Taki okład należy zmieniać co 4-5 godzin.
  • Sok z odpowiednio przygotowanych i zmiażdżonych liści przyspiesza leczenie zmian skórnych, a także nadaje się do picia.
  • Żyworódka pierzasta to roślina, z której można również robić nalewki spirytusowe, które nadają się do spożywania oraz nacierania.
  • Maść z żyworódki na bazie smalcu również nadaje się do wcierania w skórę i jej skutecznego leczenia.
  • Różnego typu mikstury i miodki na bazie tej rośliny skutecznie chronią gardło oraz wzmacniają organizm i poprawiają jego odporność. Żyworódka pierzasta nadaje się również do robienia z niej kropli do oczu, uszu i nosa.
Czytaj również  Wykrywacz kłamstw – czy to naprawdę działa? Fakty i mity na temat wariografu

Przykłady zastosowań żyworódki

Kompres na bazie liści żyworódki (lub soku z tej rośliny), skutecznie radzi sobie z powierzchownymi uszkodzeniami skóry, głębokimi ranami ciętymi, szarpanymi, pęknięciami sutków, itp. Soki i nalewki, których głównym składnikiem jest żyworódka pierzasta, są również przeznaczone do skutecznej walki z oparzeniami i trądzikiem, a także ropniami.

Sok z żyworódki, w połączeniu ze spożywanym wyciągiem z kasztanowca, potrafi skutecznie wspomagać walkę z trudno gojącymi się ranami. Żyworódka pierzasta pozwala również zwalczać egzemę, łupież, a także pomaga ludziom mającym problemy natury reumatycznej. Smarowanie czoła sokiem lub nalewką pozwala również na złagodzenie i zwalczenie bólów głowy, które pojawiają się rano i wieczorem.

Zakraplanie i spożywanie preparatów na bazie żyworódki, pozwala skutecznie walczyć z katarem i anginą. Tamponik nasączony sokiem z liści żyworódki jest w stanie złagodzić nawet bardzo silny ból zęba, więc warto zastosować taką kurację przed wizytą u dentysty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *