Zaskoczyły Cię nieprzewidziane wydatki? Spokojnie! Oto, co możesz zrobić

W życiu zdarzają się niespodziewane sytuacje, gdy trzeba sięgnąć po portfel, np. zepsuje się pralka, samochód ma awarię, dostaliśmy zaproszenie na ślub znajomych na drugi ślub Polski. W takich sytuacjach, gdy nie mamy większych oszczędności, trudno znaleźć pieniądze. Musimy je prostu pożyczyć. Może uratuje nas rodzina, przyjaciel, a jeśli nie – weźmy kredyt konsumencki.

Od kogo pożyczyć pieniądze? Czym jest kredyt konsumencki?

W nagłej sytuacji najlepiej pożyczyć pieniądze od kogoś bliskiego – przyjaciel czy ktoś z rodziny może nas uratować, gdy nie będzie to wielka kwota. Kiedy jednak potrzebujemy większej kwoty, np. 20 tys. zł na naprawę dachu, chyba nie wypada prosić, bo taka pożyczka wymagałaby pewnie likwidacji lokaty. W takiej sytuacji zapytajmy w banku o ofertę kredytu konsumenckiego – jest to produkt, w którym na podstawie zawartej z klientem umowy bank zobowiązuje się do udostępnienia określonej kwoty pieniężnej na pewien czas. Obowiązkiem kredytobiorcy jest wykorzystanie otrzymanych środków zgodnie z ich przeznaczeniem, określonym warunkami umowy oraz do ich zwrotu wraz z należnym bankowi wynagrodzeniem w postaci prowizji oraz odsetek. Jest to produkt całkowicie bezpieczny, a wszelkie opłaty związane z jego wzięciem są ściśle określone przez bank – w umowie określona jest wysokość oprocentowania (określana jako nominalna), a także wszelkie inne koszty, np. prowizja czy ubezpieczenie. Wszystkie opłaty są sumowane, a na ich podstawie oblicza się realną stopę oprocentowania, czyli RSO. Obecnie banki oferują atrakcyjne warunki, i RSO może wynosić nawet 7%. Wszystkie umowy są regulowane prawem bankowym. Oznacza to, że muszą zawierać informacje na temat terminu zwrotu środków, opłat związanych z udzieleniem kredytu, prowizji i odsetek.

Czytaj również  Kto może wziąć kredyt na 50 tys. zł? Oto warunki

Rodzaje kredytów. Czym jest kredyt konsumencki?

Kredyt konsumencki występuje w kilku rodzajach. Kredyt konsumpcyjny przeznaczony jest na zaspokojenie określonych bieżących potrzeb kredytobiorcy, czyli zaciągany jest na określony cel zwany konsumpcją, czyli wyjazd wakacyjny, zakup samochodu czy remont mieszkania. Okres spłaty może wynosić od kilku miesięcy do kilku lat. Kredytu hipotecznego udziela się na zakup nieruchomości lub realizację inwestycji budowlanej. Jednym z rodzajów kredytów jest też karta kredytowa, czyli zobowiązanie, które połączone jest z limitem kredytowym przyznanym przez bank. Interesującym produktem jest kredyt odnawialny w koncie. Bank przyznaje limit kredytowy, do którego możemy się zadłużać. Limit ten ma charakter odnawialny, co oznacza, że każdy wpływ na konto zmniejsza zadłużenie i jednocześnie zwiększa wartość dostępnych środków. Jeśli wiemy, że wkrótce uda nam się zarobić pieniądze, które teraz chcemy pożyczyć, weźmy ten kredyt, gdyś jest on najtańszą opcją zapożyczania się.
Zdarzają się sytuacje, gdy brakuje nam pieniędzy na ważny wydatek. Odpowiedzią na nasze potrzeby jest kredyt konsumencki, który pozwoli go sfinansować.

Źródło: https://nestbank.pl/dla-ciebie-i-rodziny/kredyty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *