Wykrywacz kłamstw – czy to naprawdę działa? Fakty i mity na temat wariografu

Pracę detektywa otacza wiele mitów. Detektyw, Łódź, wariograf – to wygląda zachwycająco i tajemniczo, ale czy tak jest naprawdę? W telewizji sprawy są rozwiązywane szybko, a ścigani czy podglądani sami przyznają się do winy bojąc się poddać badaniu wariografem. Czy wykrywacz kłamstw przydaje się w pracy detektywa? Czy jest skuteczny?

Detektyw, Łódź i jego praca. Jak działa wariograf?

Wariograf, czyli urządzenie wykorzystywane przy przeprowadzaniu badań wariograficznych, powszechnie nazywa się wykrywaczem kłamstw. Przedmiot ten służy do analizowania fizjologicznych reakcji organizmu ludzkiego. Wariograf mierzy zmiany, jakie zachodzą AUN, czyli autonomicznym układzie nerwowym człowieka. Należą do nich m.in. zmiany rytmu serca, temperatura, oddech, potliwość skóry czy zmiany w głosie osoby badanej – mówią Detektywi Pl. Kiedy problem ma próbujący rozwikłać zagadkę detektyw, Łódź z pewnością jest miastem, w którym znajdzie pomoc. Tego typu badania wykonuje między innymi Instytut Badań Wariograficznych, w którym zmierzone zostaną oznaki napięcia wywołane aktywnością autonomicznego układu nerwowego. Podczas badania wariograficznego, kiedy osobie badanej zadawane są pytania, w jej mózgu mogą zachodzić pewne zmiany, które „zdradzają”, że mówi ona nieprawdę. W momencie wysyłania w kierunku osoby badanej pytania do nerwów z zakończeniem w skórze automatycznie trafią rozkazy, które zmieniają opór elektryczny skóry. Reakcja zostanie zapisana na wykresie urządzenia. Mózgu zatem nie da się oszukać.

Czytaj również  Czy młodzi przedsiębiorcy mogą starać się o kredyt dla firm? Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić

Wariograf bez tajemnic. Detektyw, Łódź i badania

Wariograf składa się z kilku elementów. W dwóch miejscach klatki piersiowej osoba badana ma opasane dwie gumowe rury, które są czujnikami odpowiedzialnymi za przekazywanie sposobu oddychania. Do palców zaś przypina się elektrody, które przekazują informację o poziomie przewodnictwa słabego prądu stałego przez skórę. Na przedramieniu umieszcza się opaskę dostarczającą informację o pracy układu sercowo-naczyniowego. Wszystkie zmiany zachodzące w organizmie człowieka zapisywane są na dysku magnetycznym, po czym pokazywane na ekranie bądź drukowane. W ten sposób można określić, gdy człowiek zaczyna kłamać, gdyż jego organizm reaguje na uczucie nerwowości, które zazwyczaj towarzyszy kłamstwu. Od rodzaju zadawanych pytań, od obojętnych po przedmiotowe w danej sprawie oraz umiejętnej analizy zależy wynik badania, który polega na odróżnieniu reakcji organizmu na kłamstwo lub prawdę. Niektórzy twierdzą, że są osoby, które są tak opanowane, że potrafią oszukać wariograf, ale to zdarza się bardzo rzadko.

Organizm i jego reakcje fizjologiczne pozwalają wykryć kłamstwo, a wariograf pomaga odkryć zależności, i prawdomówność osoby badanej. Detektyw, Łódź, wariograf to trio, które pozwoli sprawdzić, kto kłamie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *