Rodzaje aplikatorów do kleju?

Aplikator do kleju to urządzenie, którego zadaniem jest roztopienie kleju w zbiorniku, a  następnie jego wypompowanie. Aplikatory do klejów posiadają szereg zalet. Do zalet aplikatorów do klejów należy większa wygoda pracy, ograniczenie kontaktu produktów z operatorem, większa dokładność pracy, oraz łatwość w zachowaniu czystości. Aplikatory dodatkowo w znaczącym stopniu zmniejszają straty produktu.

Istnieją cztery rodzaje aplikatorów do kleju:

  • aplikatory zbiornikowe – urządzenie wyposażone w zbiornik, do którego wrzucany jest klej w celu jego stopienia. Tego typu aplikator jest najpowszechniejszy w przypadku użytku domowego.
  • aplikatory do beczek – umożliwiają większe pojemności zbiornika do nawet 200 litrów. W przypadku zastosowania domowego bardzo rzadko potrzebny jest aż tak duży zbiornik.
  • aplikatory do beczek non stop – wyposażone w dodatkowy zbiornik, który umożliwia pracę nawet podczas zmiany beczki.
  • aplikatory walcowe – posiada zbiornik, w którym porusza się obracający się walec.

Wybór aplikatora, a jego parametry.

Przy doborze dogodnego aplikatora kleju należy kierować się jego specyfikacja. Każdy aplikator do kleju posiada szereg parametrów. Podstawowym parametrem jest pojemność zbiornika. W przypadku, gdy potrzebujesz dużo kleju w danej jednostce czasu warto zastanowić się nad większym zbiornikiem. Większy zbiornika oznacza, że twój aplikator będzie mógł stopić więcej kleju na raz. Kolejnym parametrem jest liczba głowic grzewczych. Liczbę głowic grzewczych możliwych do podłączenia do aplikatora podaje się w liczbie wyjść. Liczba wyjść waha się pomiędzy 1 a 6. Innym parametrem jest rodzaj pompy. Pompy podzielić można na dwie grupy – tłokowe i zębate. Pompy tłokowe użyteczne są w przypadku aplikacji opartej o większą liczbę węży. W przypadku pomp zębatych aplikacja jest bardziej równomierna, lecz wyklucza ona aplikację opartą o większą liczbę węży. Kolejnym elementem jest czujnik temperatury. Tutaj należy pamiętać, aby wszystkie elementy systemu oparte były o ten sam czujnik temperatury.

Czytaj również  Jak wybrać podkładkę pod mysz?

Istnieją kleje, które potrzebuje dedykowanego aplikatora. Jest to wymagane w przypadku klejów reaktywnych PUR lub POR. Specyficzna konstrukcja aplikatora do kleju jest także potrzebna w przypadku klejów poliamidowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *