Plusy i minusy posiadania kredytu odnawialnego

W sytuacji, gdy zabraknie nam pieniędzy na niezbędne wydatki, najczęściej pożyczamy je od banku. Oczywiście możemy wziąć kredyt gotówkowy, ale uproszczone zasady obowiązują w przypadku starania się o kredyt odnawialny w koncie. Czy warto z niego korzystać? Jakie zalety i wady ma ten produkt bankowy?

Czym jest kredyt odnawialny?

Kredyt odnawialny to produkt bankowy oferowany przez tę instytucję osobom, które mają w niej rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Na podstawie historii konta bank przyznaje nam limit w koncie, co oznacza, że po podpisaniu umowy kredytowej otrzymujemy możliwość wypłaty (wydania) większej kwoty niż aktualnie posiadamy na koncie osobistym. Bank przyznaje nam limit kredytowy, do którego możemy się zadłużać. Limit ma charakter odnawialny, a każdy wpływ na konto zmniejsza zadłużenie i jednocześnie zwiększa wartość dostępnych środków. Taki produkt jest płatny, a banki praktykują dwa rodzaje płatności. Pierwszym z nich jest prowizja za przyznanie kredytu odnawialnego, a drugim odsetki od wykorzystanego kredytu. Prowizja pobierana jest tylko w pierwszym miesiącu korzystania z niego oraz w miesiącu odnowienia się umowy (co 12 miesięcy). Odsetki od kredytu naliczane są zawsze w ostatnim dniu miesiąca, w którym klient z kredytu korzystał. Oczywiście, jeżeli saldo na rachunku w danym miesiącu nie schodziło poniżej 0 zł to bank odsetek nie naliczy.

Czytaj również  Nowe rozwiązania, nowe technologie, nowe usprawnienia – takie są potrzeby Twojej działalności. Jak to wszystko sfinansować?

Jakie zalety ma kredyt odnawialny?

Największą zaleta limitu jest jego odnawialność, czyli możliwość jego wielokrotnego wykorzystania bez konieczności podpisywania odrębnych umów kredytowych. Unikniemy dzięki temu każdorazowej kontroli zdolności kredytowej i procedury udzielania finansowania. Możemy wykorzystać część przyznaneg limitu, a każda wpłata na konto zmniejszy nasze zadłużenie, a jednocześnie ponownie zwiększy dostępny w ramach kredytu limit do wykorzystania. Co bardzo ważne, odsetki w kredycie odnawialnym naliczane są jedynie od wykorzystanej części kredytu, a nie od całej przyznanej nam w jego ramach wysokości. Zapłacimy więc jedynie za pożyczoną kwotę, a odsetki od niej naliczane będą do momentu spłaty zadłużenia. Nawet jeśli nie spłacimy limitu jednorazowo, to każda wpłata pomniejszy wysokość kredytu, a tym samym zmniejszy wysokość odsetek naliczanych od faktycznej wartości zadłużenia.

Czy kredyt odnawialny ma jakieś wady?

Na przyznanie kredytu odnawialnego mogą liczyć jedynie osoby o dobrej historii rachunku osobistego, które mają systematyczne wpływy na konto. Wysokość dochodów wpłynie także na wartość przyznanego limitu kredytowego, dlatego osoby zarabiające stosunkowo niedużo nie mają co liczyć na przyznanie wielotysięcznego limitu kredytowego. Najważniejszą wadą kredytu odnawialnego jest jednak nieprzerwana dostępność oferowanej nam gotówki, co sprawia, że właściwie cały czas możemy ją dobierać. W ten sposób możemy stracić kontrolę nad finansami i szybko może się okazać, że stale jesteśmy na tzw. minusie.

Czytaj również  Jak nauczyć dziecko korzystania z własnego konta? Kilka prostych zasad, które wprowadzą je w świat finansów

Kredyt odnawialny to przydatny produkty bankowe, dzięki któremu możemy szybko zdobyć gotówkę, gdy brakuje jej nam na pilne wydatki. Musimy jednak pamiętać, że to wciąż jest kredyt, a każde zadłużenie trzeba spłacić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *