Kiedy kredyt będzie korzystny dla firmy?

Decydując się na pozyskanie kredytu dla firmy trzeba przede wszystkim kierować się, tym czy tak pozyskane środki finansowe przyniosą firmie korzyści. Można powiedzieć, że ogólną zasadą jest, że kredyt przynoszący korzyści to kredyt bezpieczny.


Gdy firma znajduje się w trudnej sytuacji finansowej wówczas z kredytów bankowych trzeba korzystać uważnie. Konieczne jest dokonanie bardzo dokładnej oceny tego, czy ratowanie firmy ma sens. Szczególnie w przypadku małych firm, gdzie właściciel odpowiada za zobowiązania całym majątkiem nadmierne zadłużenie firmy może prowadzić do poważnych konsekwencji w codziennym życiu.

Kredyt na dowolny cel, a kredyt inwestycyjny

Za zdecydowanie bardziej bezpieczne należy uznać kredyty inwestycyjne. Dotyczy to szczególnie sytuacji, w której inwestycja związana jest z rozwojem firmy oraz z niskim ryzykiem gospodarczym. Wówczas kredyt dla firmy pozwala w dłuższym okresie czasu przynieść nawet zwiększenie zysków. Natomiast ekspresowe linie kredytowe czy kredyty na dowolny cel, które są stosowane w celu zachowania płynności finansowej są zdecydowanie mniej bezpiecznymi produktami finansowymi. Z takich kredytów trzeba korzystać w rozsądny sposób, aby nie zadłużyć firmy w nadmierny sposób, a co będzie prowadziło do braku możliwości spłacenia zobowiązań.

Czytaj również  Zaskoczyły Cię nieprzewidziane wydatki? Spokojnie! Oto, co możesz zrobić

Przy decydowaniu się na kredyt bankowy dla firm trzeba ustalić:

  • konkretny cel kredytu,
  • całkowity koszt kredytu,
  • ile spłacanie kredytu może firmę realnie kosztować.

Duże kredyty, które zaciągane są przede wszystkim na celu inwestycyjne, wymagają przedstawienia bankom celu kredytowania już na etapie starania się o finansowanie. Dodatkowo bank będzie wymagał zaprezentowania sposobu wydatkowania środków.

Koszty kredytu

Zdecydowanie warto unikać kredytów mających nadmierne koszty. Po pierwsze pozyskanie pieniędzy na takich warunkach będzie mało opłacalne. Po drugie spłacanie takiego kredytu będzie znacznie trudniejsze i bardziej obciążające finanse. Warto jest z tego powodu porównywać różne oferty kredytów dla firm, co pozwala postawić na takie, które w wybranym momencie są najbardziej korzystne. Szczególną uwagę należy zwrócić na jednorazowe opłaty. Z takimi opłatami można spotkać się w szczególnych sytuacjach, co sprawia, że przy czytaniu umów kredytów i regulaminów usług, zwraca się na nie znacznie mniejszą uwagę, niż na stałe opłaty.

Kredyt obrotowy czy gotówkowy

Z kredytu obrotowego można korzystać z związku z bieżącą działalnością. Taki kredyt można przeznaczyć na zakup towarów, materiałów do produkcji czy surowców. Na korzystanie z takiego kredytu warto się decydować, choćby w sytuacji, gdy czasowe problemy w firmie są nagłe i przekładają się na brak możliwości sfinansowania zakupów towarów. Jeśli wcześniej firma nie zaciągnęła takiego kredytu, wówczas jego pozyskanie może być znacznie łatwiejsze nawet niż pozyskanie kredytu gotówkowego. Natomiast kredyt na dowolny cel to rozwiązanie, które pozwala na utrzymanie płynności finansowej przy dużych trudnościach finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *