Jakie są warunki uzyskania kwalifikacji opiekuna kolonijnego? Oto, co musisz zrobić

Jeśli wpadł nam do głowy pomysł, by w wakacje popracować jako wychowawca na koloniach 2019, musimy wiedzieć, na co się decydujemy. Przede wszystkim sprawdźmy, jakie warunki trzeba spełnić, by móc ubiegać się o taką funkcję. Jakie cechy powinien mieć dobry opiekun? O czym trzeba pamiętać, by praca była przyjemna?

Jakie kwalifikacje musi mieć wychowawca na koloniach 2019?

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, wychowawcą na koloniach 2019 zostają najczęściej nauczyciele czynni zawodowego lub osoby z wykształceniem pedagogicznym. Funkcję tę mogą pełnić również instruktorzy harcerstwa w stopniu co najmniej przewodnika, trenerzy i instruktorzy sportowi oraz pracownicy turystyki kwalifikowanej, czyli np. piloci wycieczek, przewodnicy górscy. Osoby te nie muszą kończyć żadnych dodatkowych kursów czy szkoleń. Uprawnienia do wykonywania pracy wychowawcy kolonijnego mają również studenci szkół wyższych z przygotowaniem pedagogicznym oraz słuchacze nauczycielskich kolegiów i nauczycielskich kolegiów języków obcych. Pozostałe osoby, które chcą w ten sposób dorobić sobie podczas wakacji, muszą ukończyć specjalny kurs instruktorski dla kandydatów na wychowawców. Takie kursy organizują ośrodki doskonalenia nauczycieli, biura turystyczne, firmy szkoleniowe itp. Szkolenia prowadzone są również przez internet. Kandydaci na wychowawców muszą mieć ukończone 18 lat i co najmniej średnie wykształcenie. Wyższe wymagania stawiane są kierownikom wypoczynku. Najczęściej zostają nimi dyrektorzy szkół lub inne osoby zajmujące kierownicze stanowisko w szkole albo innej placówce oświatowej. Odpowiednie uprawnienia posiadają również instruktorzy harcerstwa w stopniu co najmniej podharcmistrza. Osoby, które chcą pełnić taką funkcję muszą skończyć specjalny kurs. Aby ubiegać się o przyjęcie na takie szkolenie, trzeba być osobą pełnoletnią oraz mieć co najmniej 3-letni staż pracy opiekuńczej lub opiekuńczej w szkole albo innej placówce oświatowej. Program zajęć na kursach i szkoleniach jest zgodny z wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej. Należy zgłosić się do wybranego ośrodka szkoleniowego. Oprócz podpisania formularza zgłoszeniowego, wymagane jest dostarczenie kserokopii ukończenia minimum szkoły średniej (lub ponadgimnazjalnej) albo studiów. Trzeba także dostarczyć zaświadczenie o niekaralności. Kolejny wymóg to bardzo dobry stan zdrowia, poparty zaświadczeniem od lekarza.

Czytaj również  Skutecznie kampanie Facebook Ads - 5 tipów, o których trzeba pamiętać

Kto nadaje się na wychowawcę na koloniach 2019?

Jeśli chcemy być wychowawcą na koloniach 2019, musimy pamiętać, że spoczywa na nas ważny obowiązek, gdyż to kadra w dużym stopniu odpowiada za to, jak dzieci się bawią podczas wyjazdu. Dobry instruktor potrafi zachęcić dziecko do działania czy zaangażować w coś, czego dotychczas unikało. Musimy pamiętać, że wychowawca kolonijny musi przed wszystkim być cierpliwy, gdyż dzieci nie zawsze są miłe i grzeczne i potrafią zadawać naprawdę dużo pytań. Trudno sobie wyobrazić, by opiekun nie był zdyscyplinowany i dobrze zorganizowany. Nie łudźmy się, że na koloniach odpoczniemy – prawdopodobnie wrócimy bardzo zmęczeni.

Wychowawca kolonijny to osoba, która musi chcieć przebywać z dziećmi i umieć się z nimi dogadać. Chcąc pełnić taką funkcję na koloniach 2019, musimy mieć odpowiednie kwalifikacje.

Tutaj dowiesz się więcej o koloniach: https://quatromondis.pl/kolonie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *