Jak nauczyć dziecko korzystania z własnego konta? Kilka prostych zasad, które wprowadzą je w świat finansów

Podejście do pieniędzy kształtuje się już od najmłodszych lat. Jeśli chcemy, by dziecko znało ich wartość i umiało je wydawać, możemy założyć mu konto za 0 zł, które będzie okazją do nauki.

Jak wprowadzić dziecko w świat finansów i nauczyć rozsądnie gospodarować swoimi środkami i oszczędzać? Jak wykształcić dobre nawyki?

Jak nauczyć dziecko szacunku do pieniędzy? Czy warto założyć mu konto za 0 zł?

Jeśli dziecko widzi, że rodzice kontrolują wydatki i uważnie liczą każdą złotówkę, nabierze poszanowania dla pieniędzy. Rzecz jasna, nie chodzi o nabożny stosunek do pieniędzy, ale umiejętne się nimi posługiwanie. Dobrym sposobem uczenia dziecka gospodarowania pieniędzmi jest dawanie mu kieszonkowego i wspólne określenie, na co pieniądze mogą być wydane. Dziecko musi mieć świadomość, że jeśli wyda pieniądze wcześniej, to więcej nie dostanie i będzie musiało czekać do następnej „wypłaty”. Musimy w tym postanowieniu być konsekwentni. A może wytłumaczymy dziecku, czym jest konto za 0 zł i zachęcimy, by na nim gromadziło pieniądze?

Czy można dziecku założyć konto za 0 zł?

Od najmłodszych lat dziecko widzi, że mamy pieniądze i płacimy nimi, choćby za zakupy. Z pociechami musimy otwarcie rozmawiać na ten temat. Założenie konta za 0 zł jest dobrym pomysłem, gdyż dziecko będzie mogło udawać dorosłego. W naszym kraju można założyć konto osobiste w banku nawet kilkuletniemu dziecku. Dopiero jednak, gdy ukończy ono 13. rok życia, będzie mogło z tego konta samodzielnie i swobodnie korzystać. Większość banków w naszym kraju oferuje założenie konta osobistego także dzieciom i młodzieży. Polskie prawo bankowe nie określa bowiem minimalnego wieku, od którego można mieć własne konto. W praktyce jednak niemal wszystkie banki stosują takie minimum wiekowe, wymagając przy zakładaniu konta osobistego ukończenia 13. roku życia. Młodszym dzieciom oferuje się konta oszczędnościowe dla nich, zakładane i zarządzane przez osoby dorosłe, ale także tzw. karty przedpłacone (pre-paid) dla dzieci, które nie są powiązane z kontem i służące jako elektroniczne portmonetki. Działające na takiej samej zasadzie, jak telefony komórkowe na kartę – na kartę pre-paid wpłacamy określoną ilość pieniędzy i tylko tyle mamy na niej do dyspozycji.

Czytaj również  Jak prowadzić magazyn w małej firmie?

Jak działa konto za 0 zł dla dziecka?

Osoba powyżej 13. roku życia staje się tzw. osobą małoletnią, co daje mu ograniczone prawo do wykonywania czynności prawnych, czyli m.in. do samodzielnego, swobodnego dysponowania zgromadzonymi na koncie pieniędzmi oraz posiadania karty płatniczej i debetowej. Nastolatek może robić przelewy, wypłacać pieniądze z bankomatu, płacić kartą za zakupy, ale także korzystać z konta internetowego czy doładowywać telefon pieniędzmi z konta. Rodzice mogą ustanowić na koncie limit kwot przeznaczanych na zakupy internetowe czy w tradycyjnych sklepach. Jest to dobry sposób na naukę dysponowania pieniędzmi. Dziecko ma bowiem dostęp do pieniędzy, ale uczy się, że jeśli wyda wszystko, niewiele mu zostanie.

Dziecko, które ma własne konto za 0 zł, szybko nauczy się obsługi bankowości elektronicznej, a co najważniejsze, będzie umiało zarządzać swoimi pieniędzmi, a znaczenie takiej wiedzy trudno przecenić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *